Al-i İmran Suresi'nin 139. ayeti, ahir zamana ve Hz. Mehdi (a.s.)'a işaret etmektedir

KURAN’A GÖRE GEVŞEMEK VE ÜZÜLMEK HARAMDIR,
GERÇEKTEN İMAN EDİLDİĞİ TAKDİRDE ALLAH MÜSLÜMANLARI
EN ÜSTÜN KONUMA GETİRECEKTİRGevşemeyin, üzülmeyin; eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz. (Al-i İmran Suresi, 139)

➢    Gevşemeyin, üzülmeyin...

Allah Kuran’da Müslümanların gevşekliğe kapılmamalarını ve üzülmemelerini kesin bir ifadeleyle bildirmektedir. Bu Allah’ın bir emridir. Aksi bir ruh haline girmek ise, Allah’ın bu emrine aykırı olacağı için haramdır.

Allah insanları dünya hayatında şer gibi görünen pek çok olayla imtihan etmektedir. Müslümana düşen görev ise, başlarına gelen her olayı Allah’ın kaderde özel olarak takdir ettiğinin şuurunda olup, her an tevekküllü ve sabırlı bir ahlak göstermesidir.
 
İçinde bulunduğumuz ahir zaman deccaliyet sisteminin en yoğun yaşandığı, fitnelerin en üst dereceye tırmandığı, dolayısıyla Allah’a gönülden yönelen Müslümanların ise değerinin kat ve kat arttığı dünyanın son dönemidir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ahir zamanda Müslümanların pek çok zorlukla karşı karşıya geleceklerini, bu zorlukların ise ahir zamanın kutlu şahısları olan Hz. Mehdi’nin zuhurunun ve Hz. İsa’nın nuzulünün habercisi olduğunu belirtmektedir.

Hadis-i şeriflerde Müslümanların ahir zamanda yaşayacakları zorlukların arasında büyük savaşların yaşanması, anarşinin, ölüm ve katliamların artması, depremlerin çoğalması, doğal afetlerde artış olması, fakirliğin artması, ekonomik krizin baş göstermesi gibi olaylar sayılmaktadır. Peygamberimiz bir hadisinde ahir zamandaki zorlu ortamı şu şekilde tarif etmektedir:

Mağrib'de (batıda) karışıklıklar, fitneler ve korku olacak. Açlık ve hayat pahalılığı alabildiğine yayılacak. Fitneler çoğalacak. (Ölüm-Kıyamet-Ahiret ve Ahir Zaman Alametleri, s.440)

Allah Al-i İmran Suresi’nin 139. ayetinde bütün Müslümanlara olduğu gibi özellikle de günümüz Müslümanlarına da hitap ederek, ahir zamandaki bu zorlu ortama rağmen kesinlikle gevşememelerini ve üzülmemelerini emretmektedir.

➢    ...eğer (gerçekten) iman etmişseniz en üstün olan sizlersiniz.

Çünkü Allah Kuran ayetinin devamında, Allah’a gerçekten iman edenlerin görünürde nasıl bir konumda bulunurlarsa bulunsunlar imanen, aklen, vicdanen en üstün olduklarını ve onları maddi-manevi her anlamda mutlaka en üstün konuma getireceğini haber vermektedir. Bu da ahir zamanda Allah’ın Hz. Mehdi (as)’ı vesile ederek İslam ahlakını bütün yeryüzüne hakim kılmasıyla gerçekleşecektir. Sonrasında ise Altınçağ denilen her türlü güzelliğin, bolluğun, bereketin olduğu kutlu çağ yaşanacaktır. Allah diğer Kuran ayetlerinde olduğu gibi bu ayetinde de  İslam ahlakının hakimiyeti için Kendisine şirk koşulmadan gerçekten iman edilmesini şart koşmaktadır.2010-03-03 08:15:47

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top