Hz. Mehdi (a.s.) yeşil gözlü ve sakalı yanlarda az olan bir kişi olacaktır

O (HZ. MEHDİ (A.S.)) YEŞİL GÖZLÜ (EKHALU'L AYNEYNİ), HİLAL KAŞLI, KALKIK BURUNLU, SIK SAKALLI, SAĞ YANAĞINA DOĞRU SAKALSIZ BİR GENÇTİR.

(Mehdi ile ilgili gelen haberler, (Nurul Ebsar)Ehl-i Beyt & Oniki İmam, Kutuplar ve Mezhep İmamlarının Menkıbeleri Şeblenci (1250),Tercüme: Saim Güngör, (Pamuk Yayıncılık Nisan 2004 Cilt: 628 77 93) s.

Peygamberimiz (s.a.v.)’den rivayet edilen hadisler Hz. Mehdi (a.s.)’ın dış görünüşü ile ilgili olarak çok önemli bilgiler vermektedir.

1.

O (HZ. MEHDİ (A.S.)) YEŞİL GÖZLÜ (EKHALU'L AYNEYNİ)...BİR GENÇTİR

Hz. Mehdi (a.s.) ile ilgili olarak bildirilen hadis-i şeriflere göre Hz. Mehdi (a.s.)’ın gözleri yeşil olacaktır.

2.

O (HZ. MEHDİ (A.S.)) ... HİLAL KAŞLI, ... BİR GENÇTİR.


Hz. Mehdi (a.s.)'ı insanlara tanıtacak olan özelliklerinden biri, kaşlarının kavisli olmasıdır:

“(HZ. MEHDİ (AS)'IN) KAŞI KAVİSLİDİR.” (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, "Kıyamet Alametleri" Pamuk Yayınları, Trc. Naim Erdoğan, s. 163)


3.

O (HZ. MEHDİ (A.S.)) ... KALKIK BURUNLU...BİR GENÇTİR.


Peygamberimiz (s.a.v.)’den rivayet edilen hadislere göre Hz. Mehdi (a.s.) ‘ın burnu küçük ve düzgün olacak burnunun orta bölümünde belli belirsiz bir çıkıntı olacaktır:

“(HZ. MEHDİ (AS)’IN) Saçı sıktır, alnı geniştir ve alnında hafif içbükeylik vardır. BURNU KÜÇÜKTÜR VE TAM KÖPRÜ BÖLÜMÜNDE ÇOK KÜÇÜK BİR ÇIKINTISI VARDIR...” (Bihar-ül Envar, c. 13)


4.

O (HZ. MEHDİ (A.S.))... SIK SAKALLI, ...BİR GENÇTİR.


Hz. Mehdi (a.s.)'ın sakalı, çok dikkat çekici güzellikte ve gür olacaktır:

“(HZ. MEHDİ (AS)'IN) SAKALI SIKTIR.”

 (Muhammed B. Resul Al-Hüseyni El Berzenci, "Kıyamet Alametleri" Pamuk Yayınları, Trc: Naim Erdoğan, s. 163)

“(HZ. MEHDİ (AS)'IN) SAKALI BOL VE SIK OLACAKTIR.”

(Ahmet İbn-i Hacer-i Mekki (Heytemi), Beklenen Mehdi’nin Alametleri, El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 23)


5.

O (HZ. MEHDİ (A.S.)) ... SAĞ YANAĞINA DOĞRU SAKALSIZ BİR GENÇTİR.


Peygamberimiz (s.a.v.)’in Hz. Mehdi (a.s.) ile ilgili verdiği bir diğer detay da, Mehdi (a.s.)’ın sakal cinsinin ince yapılı olduğu; şekil olarak da yanlardan az yani yanağı boyunca ince olarak inen, aşağı kısmı ise uzun olacak bir şekle sahip olduğudur.

Peygamberimiz (s.a.v) Mehdi (a.s.) ile ilgili bir diğer hadisinde de Mehdi (a.s.)'ın sakalının bu şekli anlatılmakta ayrıca sakalıyla ilgili başka bazı detaylar da bildirilmektedir.

(HZ MEHDİ (AS)) ORTA BOYLU, ESMER, MECZUM (CEZM EDİLMİŞ YANİ YANLARINA NAZARAN DAHA UZUN AMA DÜZELTİLMİŞ SAKAL ŞEKLİNE SAHİP), KEVSEC (SAKALI YANLARDA AZ)... BİR ADAM Kİ, ONA ŞUAYB BİN SALİH DENİLİR. ...
(Feteva-i Hadisiyye, ibn-i Hacer-i Heytemi- 41)


Yukarıdaki hadiste geçen “meczum” yani “CEZM EDİLMİŞ YANİ YANLARINA NAZARAN DAHA UZUN AMA DÜZELTİLMİŞ SAKAL ŞEKLİNE SAHİP” ifadesiyle Hz. Mehdi (a.s.)’ın sakal şekli; ayrıca kevsec ifadesiyle de sakalının hem yanlardan ince olarak inen hem de ince tüylü bir yapıya sahip olduğu anlaşılmaktadır. Aynı zamanda hadisteki kevsec ifadesiyle Hz. Mehdi (a.s.)’ın sakalının sert sakal şeklinde değil aynı Peygamberimiz (s.a.v.)’de de olduğu gibi ince tüylü sakal şeklinde olduğu da anlaşılmaktadır.
2010-07-13 14:14:27

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top