Bilim Ve Gelecek Dergisinin Özgürlük Korkusu ""V. Sonuç""

Bilim ve Gelecek dergisinin okullarda "sadece" evrim okutulması mücadelesinin tümüyle ideolojik bir mücadele olduğu apaçık ortadadır. "Yaratılış dindir, evrim bilimdir" iddiasına başvurmasının nedeni, evrim teorisini bilimsel eleştiriden koruyarak "hayatta kalmasını" sağlayabilmektir.

Bilim ve Gelecek dergisinin okullarda "sadece" evrim okutulması mücadelesinin tümüyle ideolojik bir mücadele olduğu apaçık ortadadır. "Yaratılış dindir, evrim bilimdir" iddiasına başvurmasının nedeni, evrim teorisini bilimsel eleştiriden koruyarak "hayatta kalmasını" sağlayabilmektir.

Ancak burada kendileri adına açık bir çelişki ortaya çıkmaktadır. Eğer evrimciler, teorilerine bu kadar güveniyor ve bunu bilimsel bir gerçek olarak savunuyorlarsa neden bilimsel eleştirilerin yolunu tıkıyorlar?

Darwinizm’in dogmalarını çok etkili bir şekilde ortaya koyup eğitimde eleştirel düşüncenin yolunu aralayan bilinçli tasarım hareketinin lideri Phillip Johnson, evrimcilerin bu çelişkisiyle ilgili olarak şunları söylemektedir:

"Toplum, Darwinistlerin, asıl konuların bilim sınıfının kontrol edilmiş ortamında tartışılmasına izin vermekten neden dolayı korktuklarını düşünerek dahi bilinçli tasarım hareketinin haklı, Darwinistlerin ise yanlış olduğunu anlayabilir. Eğer kanıtlar Darwinistlerden yana olsaydı, öğrencilerin, bilim adına yapılan felsefi iddiaları test edilebilir teorilerden ayırmayı öğrenmeleri durumunda olacaklardan bu kadar korkmazlardı. Öğrencilerin evrim teorisiyle ilgili toplumsal tartışmayla ilgili sorular sormasından ve buna bilgili vatandaşlar olarak katılmalarından korkmazlardı. İddialarını destekleyecek kanıtlara sahip olan taraf, tartışmanın tüm yönleriyle duyulmasından asla korkmaz. İşte bu yüzden Darwinistler özgürlükten korkuyorlar ve biz korkmuyoruz." 85

Tüm evrimciler gibi, Bilim ve Gelecek dergisi yazarları da yaratılış aleyhtarlığını bilimsel nedenlerden değil, ideolojik nedenlerden ötürü sürdürmektedirler. Bununla hedefledikleri şey, dini, evrimsel süreçte ortaya çıkmış bir zihnin ürünü olarak göstermeye çalışmaktır.

Ancak evrimcilerin bu çabası boşunadır. Teorilerine yapılabilecek bilimsel eleştirinin önünü tıkamaya çalışmakla asıl kendi teorilerine zarar vermektedirler. Çünkü toplum evrimcilerin, bilimsel bulgulara rağmen materyalizme körükörüne inanan bir grup olarak hareket ettiğini ve gerçekte bilim tarafından yalanlandıklarını her zamankinden daha iyi görebilmektedir.

Allah bir Kuran ayetinde şöyle buyurmaktadır:

"Onlar, Allah"ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Oysa Allah, Kendi nurunu tamamlayıcıdır; kafirler hoş görmese bile". (Saff Suresi, 8)

 

 

I. GİRİŞ DOGMATİZMİN TARİHTEKİ ÖRNEĞİ

II. BİLİMSEL ÇÜRÜTME

III.BİLİMİN DOĞASI, EVRİM VE YARATILIŞ HAKKINDAKİ İDDİALARA CEVAPLAR

IV. YENİ BİR DİNİN VAROLUŞ HİKAYESİ: EVRİM TEORİSİ

85. Phillip E. Johnson, "Intelligent Design, Freedom, and Education" 9 Mayıs 2003, www.breakpoint.org  

2004-07-01 00:00:00

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top