The Express Tribune gazetesinin “sığır-balina evrimi” yanılgısı

International New York Times’a bağlı, Pakistan’da yayınlanan The Express Tribune gazetesinin 8 Kasım 2014 tarihli sayısında, Evrim 101: Doktorlara göre ‘Genetik kanıtlar sığırlarla balinaların akraba olduğunu söylüyor’ başlıklı bir makale yayınlandı. Bu cevap yazımızda söz konusu makaledeki bazı iddiaların mantıksal çelişkileri ve makaledeki bilime aykırı yorumlar ele alınmaktadır.

Balinalar denizde yaşayan yeryüzünün en büyük canlılarıdırlar. Metabolizmaları, üreme, solunum, görme, işitme ve dolaşım sistemleri kendilerine özgü olup diğer suda yaşayan canlılardan tamamen farklıdırlar. İşte bu farklılıklar evrim taraftarları için hep çok önemli bir çıkmaz olmuş ve dolayısıyla diğer deniz canlılarıyla balinalar arasında bir akrabalık kuramamışlardır.

 Teorilerine göre deniz memelileri için karada yaşayan bir ata bulmak zorunda olan Darwinistler, bazı sınırlı benzerliklerden yola çıkarak "ata adayları" belirlemekte ve varsayımlarda bulunmaktadırlar. Söz konusu makaledeki “ata” ise sığırlar olmuştur.

Ne ilginçtir ki geçmişte de Charles Darwin balinaların atası olarak kendince nehirlerde balık avlayan ayılara işaret etmiştir: (Bkz. http://www.harunyahya.web.tr/tr/Makaleler/4918/national-geographicten-yeni-bir-balina)

"Bir grup ayının doğal seleksiyonla, yaşam alanlarında giderek daha suya uyumlu hale gelmesi, giderek daha büyük ağızlar kazanmaları ve bunun balina kadar büyük bir canlıya dönüşmüş olmalarında hiçbir zorluk görmüyorum." (Charles Darwin, On the Origin of Species: A Facsimile of the First Edition, Harvard University Press, 1964, s.184)

Şimdi söz konusu makaledeki hatalı mantıklardan bazılarını cevaplandıralım:

‘Sığırlar ve balinalar tarihte bir yerde birbirleriyle akrabaydılar. Bu tahmini bize yaptıracak genetik kanıt var.'

Öncelikle bu iddianın hiçbir bilimsel kanıtı, örneğin fosil kayıtlarında karşılığı yoktur ve bir buçuk asrı aşkın süredir devam eden delil arayışı Darwinistler açısından sonuç vermemiştir. Fosiller sığır ve balinaların sözde “akraba” oldukları iddiasını desteklemek bir yana bu iddiayı yalanlamaktadır. İşte bu nedenle Darwinistler genetik benzerliklere yönelmiş ve bazılarından yola çıkarak bu sözde akrabalığın “matematiksel olarak doğrulandığını” öne sürmüşlerdir ki bu da son derece yanlış ve dayanaksızdır.

Bu cümlede kullanılmış olan popüler evrimci taktikteki önyargılı yaklaşım da dikkat çekicidir. Yapılması gereken, “Bu tahmini yaptıracak genetik kanıt var” ifadesi yerine delillerin ortaya konulmasıdır. Ancak bu iddia lehinde herhangi somut bir kanıt sunulmamakta, bunun yerine türleri birbirine benzeştirebilmek için varsayımlara başvurulmaktadır.

Tabidir ki, farklı canlılara da ait olsalar, moleküler düzeyde karşılaştırıldığında hücre içinde benzer metabolik olaylar için benzer proteinler kullanıldığını görürüz. Bunları kodlayan genler arasında ise az ya da çok fark bulunabilir ki bu da gerçekte canlılarda son derece önemli değişikliklere yol açabilecek bir durumdur ancak Darwinistler bunu önemsiz gibi göstererek, kasıtlı olarak göz ardı ederler.

Evrim önyargısı ile yazılan formüller ve evrimi destekleme fikrinden yola çıkılarak yapılan matematik hesaplamalar, belli bir genetik kodun hedef genetik koda dönüşmesi için ne gibi değişiklikler olabileceğini, bu dönüşümün ne kadar sürede gerçekleşebileceğini hesaplama amaçlıdır. Buna göre, girilen bin yıl ya da milyon yıl aralıklarında, başlangıç DNA’yı oluşturan baz çiftlerinin eksildiği veya arttığı varsayılmakta ve hedef DNA koduna dönüşüm için gereken süre hesaplanmaktadır.

Elbette ki bu yöntemde herhangi iki canlı türü arasında akrabalık bağı kurmada sınır, kişisel ‘hayal gücü’ olmaktadır. Buna göre bilgisayar ortamında bir domuz insülin geninin insan insülin genine dönüşmesi için ne kadar mutasyonun, kaç milyon yıl içinde gerçekleşebileceği hayali olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde farazi ‘matematik’ ve ‘istatistik’ metodları kullanılarak yapılan hesaplamalar elbette ki gerçeklerden ve bilimsellikten son derece uzaktır ve tahminlerden ibarettir.

'Bu atölye çalışması, biyoloji ve evrimi, istatistik ve matematik verilerini kullanarak daha iyi anlamayı sağladı.'

Matematik veya istatistik biliminin yöntem ve metodlarını kullanmış olmak Darwinist iddialara bilimsel bir değer katmaz. Böyle bir gayret yalnızca evrimci önyargıları göz boyama taktikleri ile doğrulamaya çalışmak anlamına gelir.

Darwinistlerin yapması gereken iddialarını paleontoloji, mikrobiyoloji, genetik gibi bilim dallarıyla desteklemektir, varsayımlarla uğraşmak değil. Ancak paleontoloji biliminin evrimsel bir dönüşüm yaşanmadığını göstermesi evrimciler için önemli değildir, biyokimya alanında, tek bir proteinin bile tesadüfen oluşamayacağının kanıtlanmış olması da yine Darwinist hayallere engel değildir. Çünkü bilimsel delil olmadığı için artık bilgisayar başında hesaplamalarla oluşturulan masallara başvurulmaktadır.

Canlıların DNA’larını önyargılara dayalı olarak benzeştirmeye çalışmak ideolojik bir çabadan başka birşey değildir.  Balinalar ile bunların ataları olduğu öne sürülen kara memelileri arasında suyun korunumu, görme ve haberleşme gibi temel fizyolojik özellikler açısından büyük farklılıklar vardır.

Darwinistlerden beklenen ise bu farklılıklardan kaynaklanan bilimsel açmazları yine bilimle anlatmak ve iki canlı arasında var olduğu öne sürülen geçişin delillerini evrimin iddiaları doğrultusunda ortaya koymaktır. (Daha detaylı bilgi için bkz. http://tr.harunyahya.net/new-scientistte-balinanin-evrimi-masali/#_ednref3) Ancak bunu yapamazlar çünkü bilimin her dalı bütün canlıların bir anda eksiksiz olarak ortaya çıktıklarını göstermektedir. 500 milyonu aşkın fosil canlıların değişmeden günümüze kadar geldiğini kanıtlamaktadır.

Bilim Darwinizmi yalanlar, ön yargısız olarak, bilimsel metodları kullanarak evreni inceleyen herkes bu gerçeği hemen görür ve yaratılışın delilleriyle karşılaşır.

2015-01-29 16:42:14

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.