Cennetin muhteşem güzelliklerinden bazıları

İnsanın ruhu güzellikten, temizlikten, düzenden, estetikten zevk alacak şekilde yaratılmıştır. Allah tüm bu güzellikleri olağanüstü bir mükemmelliğin ve ihtişamın hüküm süreceği cennette, dünyadaki amellerinden razı olduğu kullarına nasip edecektir.

Bizler cennetteki mükemmelliği tefekkür etmek istediğimizde dünyanın en güzel manzaralarını, en gösterişli mekanlarını zihnimizde canlandırırız. Ama hiç şüphe yok ki, dünyanın en güzel mekanlarının dahi pek çok kusurları vardır ve dünyadaki en güzel şehir bile son derece estetik ve ihtişamlı olan cennet şehirlerinin yanında son derece sıradan kalır. Nitekim kusursuzluk ancak cennete mahsus bir özelliktir.

Cennet dünyada bildiğimiz ve rahatsızlığını hissettiğimiz hiçbir eksikliğin, kusurun, acizliğin olmadığı mükemmel bir mekandır. İnsan günler geçse de uyumaya muhtaç olmayacak, temizlenmesi bakım yapması gerekmeyecek, spor yapsa çeşitli faaliyetlerde bulunsa da yorgunluk hissetmeyecek, açlık hissetmediği gibi istediği kadar sevdiği şeylerden yese de tokluk hissedip yediklerinden dolayı rahatsızlık duymayacak, kimseden tedirgin edici bir tavır ve söz işitmeyecek, kıskançlık, öfke, kin, yalan gibi hiçbir çirkinliğin olmadığı, nereye baksa bir güzellik, nereye baksa bir nimet, nereye baksa konfor ve rahatlık olduğu bir mekan olacaktır.

Rabbimiz Allah’ın “Her nereye baksan, bir nimet ve büyük bir mülk görürsün” (İnsan Suresi, 20) ayetiyle tarif ettiği cennet, değerli taşlarla bezenmiş köşkler, saraylar ve yeşilliklerin yanı sıra, çiçeklerle donatılmış bahçeler, arklar ve ırmaklar biçiminde sularla süslenmiş son derece güzel şehirlerden oluşur. Bu gerçeği Peygamber Efendimiz (sav) bir hadis-i şerifinde şöyle ifade etmiştir:

“Cennette altından bir direk ve üzerinde zebercedden (zümrüt cinsinden parlak, yeşil, kıymetli bir taş) şehirler vardır ki, onlar cennete yıldızlar gibi ışık verirler...” [Ramuz el-Ehadis-1, s. 125/6]

Ne var ki bazı insanlar cennetin sadece uçsuz bucaksız yeşil kırlardan, ağır ağır akan şelaleler ya da akarsulardan ibaret olduğunu düşünürler. Oysa cennetteki güzellikler sadece bunlardan ibaret değildir. Nitekim Kuran’da ve Peygamber Efendimizin (sav) hadis-i şeriflerinde cennetin hayallerimizin çok ötesinde sonsuz güzellikte bir yer olduğu haber verilmektedir. Bu tariflerden anlaşıldığı üzere cennet zenginliğin, teknolojinin, ihtişamın ve daha pek çok nimetin en fazlasıyla var olduğu bir yer olacaktır. Ayette bildirildiği gibi “... Eni göklerle yer kadar olan..” (Al-i İmran Suresi, 133) cennet, dünyadakine benzer, yeri, göğü, hatta başka hadislerde ifade edildiği gibi sokakları, çarşı, pazarları ve normal bir hayat akışı olan, ama dünyadan farklı olarak tamamıyla kusursuzluk üzere yaratılmış bir yerdir.

Cennette dünyadakine benzer nimetler olacak, ancak bu nimetler dünyadakiyle kıyas bile yapılamayacak şekilde kusursuz ve mükemmel olacaktır. Örneğin cennet yiyecekleri ve içecekleri dünyadakilerden kıyaslanamayacak kadar daha lezzetli, son derece nefes kesici ve tatmin edicidir. Ayrıca burada açlık, susuzluk gibi acizlikler yoktur ve cennet ehli her istediklerinde nefislerinin hoşuna gidecek olağanüstü lezzetli yiyeceklerle ve sarhoş etmeyen son derece hoş tadı olan içkilerle rızıklandırılacaklardır. Cennet yiyecekleri ve içecekleri hiçbir zaman tükenmeyecek, sonsuza kadar büyük bir bolluk ve bereket hüküm sürecektir.

 


Rabbimiz Allah’tan bir başka lütuf olarak cennet ehli bu yiyecek ve içecekleri hiçbir şekilde rahatsızlık duymadan, dilediği kadar yiyebilecektir. Öte yandan bir yiyeceğin pişmesini ya da bir meyvenin olgunlaşmasını beklemek, meyveleri, sebzeleri yemeden önce yıkamak zorunda olmak gibi dünyevi eksiklikler de cennette mevcut değildir. Cennette bir yiyeceği yemek isteyen insan, daha onu aklından geçirirken yiyeceği en mükemmel haliyle önünde bulacak, meyveleri tertemiz olarak dalından koparıp yiyecek, kopardığı meyvenin yerinde ise derhal yenisini görecektir.

Cennet kıyafetleri de dünyadaki en güzel kıyafetlerle dahi kıyas yapılamayacak şekilde mükemmel olacaktır. Allah’ın, “Onların üzerinde hafif ipek ve ağır işlenmiş atlastan yeşil elbiseler vardır...” (İnsan Suresi, 21) ayetiyle haber verdiği gibi, cennet ehlinin giyecekleri çeşitli renklerde atlas ve ipek gibi en kaliteli kumaşlardan olacaktır. Peygamber Efendimiz (sav)'in cennet giysilerinin bu özelliklerine dikkat çektiği bir hadisi şöyledir:

“... Onların içinde herhangi bir şeyi eksik olan kimse yok ki karşılaştığının üzerinde gördüğü süs elbiselerinden dolayı rahatsız olsun. Sözünün sonu gelmeden üzerinde daha güzel bir kıyafet bürünür...” [Tezkireti'l Kurtubi, s. 325-326/563]

Yüce Allah, Kuran'da "Özenle işlenmiş mücevher tahtlar üzerindedirler." (Vakıa Suresi, 15) ve "Adn Cennetleri (onlarındır); oraya girerler, orada altından bileziklerle ve incilerle süslenirler..." (Fatır Suresi, 33) ayetleriyle cennette çeşitli mücevher ve kıymetli taşların bolluğunu haber verir.

Cennet nimeti olarak inciden bahsedilen hadislerden biri şöyledir:

“Cennetliklerin başlarında taçlar vardır. Taçtaki tek inci, meşrık (Doğu) ile mağrib (Batı) arasını aydınlatır.” [(Tirmizi), Kütüb-i Sitte-14, s. 451/6]

Hiç şüphesiz burada ele alınanlar cennet nimetlerinin ancak çok az bir kısmıdır. Allah Yüce Kitabımız Kuran-ı Kerim’de cennete ve cennet nimetlerine dair pek çok ayet bildirmiş, şu ayetinde de müminlere cennet için yarışmalarını emretmiştir:

Rabbinizden olan mağfiret ve eni göklerle yer kadar olan cennete (kavuşmak için) yarışın; o, muttakiler için hazırlanmıştır. (Al-i İmran Suresi, 133)

 


2010-07-26 03:36:38

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
SAYIN ADNAN OKTAR VE ARKADAŞLARININ DURUŞMALARIN İLK HAFTASINDAKİ...
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.