Laktik asit spor yaparken nasıl enerji verir?

Yakın zamana kadar laktik asidin vücutta birikmesinin yorgunluğa sebep olduğu zannediliyordu. Bu nedenle sporcular ve antrenörler laktik asidin yorgunluğa, performansın azalmasına ve acıya sebep olan, kaslarda geliştirilen bir atık ürün, başka bir deyişle zehir olduğunu düşünüyorlardı. Ancak daha sonra bu düşüncenin yanlış olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya kondu. Bu araştırmalar, laktik asidin zararlı bir madde olmadığını, aksine insan sağlığı için pek çok hikmet üzerine yaratıldığını göstermektedir.

Sporcuların diğer insanlardan daha güçlü olmalarının ve daha uzun süreli performans gösterebilmelerinin nedeni nedir?
Kaslar, laktik asidi nasıl enerji olarak kullanırlar?
Laktik asit, fazla kilo almayı nasıl engeller?
Organların çalışması için neden laktik aside ihtiyaç vardır?

Kilometrelerce koşan atletler, dakikalarca kulaç atan yüzücüler, günlerce tırmanan dağcılar... Bu tür spor dallarıyla ilgilenen kişilerin harcadığı enerji göz ardı edilemez boyuttadır. Üstelik bu sporcular, sadece katıldıkları yarışmalarda değil, antrenmanlar sırasında da yüksek performans göstermektedirler. Çoğu insan için çok zor görünen bu performansların kaynaklarından biri ise uzun yıllar bilim adamları ve sporcular tarafından zararlı olduğu zannedilen laktik asittir.

Peki, çoğu insan için çok zor gibi görünen bu performansı sporcular nasıl kazanmaktadır?

Nasıl yorulmadan, herhangi bir rahatsızlık duymadan maçları, yarışmaları tamamlayabilmektedirler? Bu enerjinin kaynağı nedir?

Laktik Asit Nedir?

Laktik asit her insanın vücudunda oluşan; kas, kan ve vücudun değişik organlarında bulunan doğal organik bir bileşiktir. Aşırı hareket edildiğinde özellikle ağır spor yapıldığında, hücrelerin enerjisi yetersiz kalır ve vücut alternatif yollarla enerji üretmeye başlar. Bu alternatif enerji üretilirken kaslarda yan ürün olarak laktik asit birikir. Enerji üretimi arttıkça, laktik asit üretimi de artmış olur.

Laktik Asit Nasıl Oluşuyor?

Peki laktik asit oluşumu adım adım nasıl gerçekleşir? Yakın zamana kadar laktik asidin vücutta birikmesinin yorgunluğa sebep olduğu zannediliyordu. Bu nedenle sporcular ve antrenörler laktik asidin yorgunluğa, performansın azalmasına ve acıya sebep olan, kaslarda geliştirilen bir atık ürün, başka bir deyişle zehir olduğunu düşünüyorlardı. Ancak daha sonra bu düşüncenin yanlış olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya kondu. Bu araştırmalar laktik asidin zararlı bir madde olmadığını, aksine insanlığa faydalı pek çok hikmet üzerine yaratıldığını göstermektedir.

Kasların, hareket etmek için ATP (Adenozin trifosfat) biçiminde formüle edilen enerjiye ihtiyaçları vardır. Bir şeker olan glikoz, bu enerjinin oluşmasında kullanılmaktadır. Fakat yoğun egzersizler ve hareketler sırasında ortamda bulunan glikoz enerji kaynağı olarak yetersiz kalır. Ancak bu durum karşısında kaslar hiç zorlanmaz, çünkü kas hücrelerinin içinde depo halde saklanan karbonhidratı glikoza çevirir ve kullanırlar. Bu biçimde hem ortamda bulunan, hem de depo haldeki glikozdan, kasların hareketi için gerekli olan enerjiyi üretirler. Bu arada laktik asit de işlemin bir parçası olarak açığa çıkar. Depo glikozun kullanıldığı bu kimyasal reaksiyonlar sırasında oksijene ihtiyaç duyulmadığı için oksijensiz metabolizma olarak adlandırılan glikolitik yol kullanılır. Bu reaksiyonların sonunda, laktik asit birikir. Yapılan araştırmalar, ATP elde etmek için biriken bu laktatın da kas hücrelerinde oksijenle yakıldığını göstermiştir. İşte karaciğer dahil tüm organlar, hatta en hayati organlarımızdan biri olan kalp bile çalışmak için yakıt olarak laktatı kullanır.

Kaslar Laktik Asidi Nasıl Kullanırlar?

Ağır egzersiz sırasında kas hücreleri, kas dokusunda bulunan glikozu yakarak enerji ve laktik aside dönüştürürler. Kas hücrelerindeki enerji fabrikaları, laktik asidi alır ve yakıt olarak kullanırlar. Genelde hücrenin “enerji fabrikası” olarak tanımlanan kısmı olan mitokondri, laktatın (laktik asidin sodyum ve potasyum tuzu) enerji için yakıldığı yerdir. Hücrelerde laktik asidin hücre içine alınmasını, hücre içinde yakılmasını sağlayan özel taşıyıcı proteinler vardır.

Antrenman yapmak kas hücrelerindeki enerji üreten kısımların - mitokondrilerin- gelişmesini sağlar. Egzersizler sayesinde mitokondri ağırlığının iki katına çıkar. Kas mitokondrisinin ağırlığının artışı ise üretilen laktik asidin yakılmasını ve kasların daha sert ve uzun çalışabilmesini sağlar. İşte, sporcuların diğer insanlardan daha güçlü olmalarının ve daha uzun süreli performans gösterebilmelerinin nedeni, kaslarının ağır antrenmanlarda bu laktik asidi verimli kullanabilmesi nedeniyledir.

Spor yapılırken ortamdaki şeker tüketildikten sonra, kas dokusunda depolanan karbonhidrat yakılır ve bu sırada açığa çıkan laktik asit, verimli bir yakıt maddesi oluşturur. İnsan bedeni laktik asidi yakarak enerji elde ederken, kiloya dönüşerek zararlı olacak maddelerden de temizlenmiş olur. Bu durum, doktorların düzenli spor yapılması yönündeki tavsiyelerinin ne kadar doğru olduğunu ortaya koymaktadır.

Laktik Asidin Tıp Alanında Kullanımı

Laktik asidin yeni çalışmalarla enerji üretiminde önemli bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar, laktik asidin hastalıkların tedavisinde kullanılabilecek yararları olduğunu bulmuşlardır:

Kas yorgunluğuna sebep olan yüksek potasyum seviyesinin etkisinin yok edilmesine yardımcı olur:

Kaslarımızın kasılmalarını sağlayan elektrik sinyalleri, kas hücrelerinin içinde ve dışında bulunan sodyum, potasyum ve klor iyonları dengesi ile kontrol edilirler. Şiddetli egzersiz sırasında, potasyum hücrelerden dışarı çıkar ve birikerek kas yorgunluğu ve kramplara sebep olur. Laktik asit ise potasyum seviyesini dengeler. Uzmanlar laktik asidin bu etkisi sebebiyle kramplar, kronik yorgunluk sendromları gibi kas hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğini belirtmektedirler.

Çağımızın sık rastlanan hastalıklarından bazılarının tedavisinde kullanılabilir:

Şeker hastalığı ve AIDS’den kaynaklanan enerji eksiklikleri laktik asit kullanımı ile düzeltilebilir.

Bedenimizdeki Mükemmel Yapıları ve Sistemleri Yaratan Yüce Allah’tır

Görüldüğü gibi, kaslarımızda hiçbir sporcunun ya da egzersiz yapan insanın farkına varmadığı oldukça kompleks işlemler dizisi meydana gelir. Elbette, bu mükemmel mekanizma Yüce Allah’ın üstün yaratışının örneklerinden biridir. Yaratıldığı ilk günden itibaren her insanın, her hücresinde gerçekleşen bütün işlemleri bilen Yüce Allah, kaslarımızdaki yakıt kaynağı olan laktik asidin oluşumuna, üretimine ve hücrelere taşınmasına da hakimdir. Kuran’da Allah’ın yaratma ilmi şu şekilde haber verilmiştir:

 

“Ki O, yarattığı her şeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır. Sonra onun soyunu bir özden (sülale’den), basbayağı bir sudan yapmıştır. Sonra onu ‘düzeltip bir biçime soktu’ ve ona ruhundan üfledi. Sizin için de kulak, gözler ve gönüller var etti. Ne az şükrediyorsunuz?” (Secde Suresi, 7-9)
 


2010-08-19 08:25:28

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
SAYIN ADNAN OKTAR VE ARKADAŞLARININ DURUŞMALARIN İLK HAFTASINDAKİ...
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.