Ortadoğu'daki Kürtlerin Kurtuluşu

 
 

“İnsanlık tarihi boyunca yeryüzünün sosyal ve siyasi açıdan en karışık bölgesi neresidir?” diye sorulsa, kuşkusuz birçok insan bu soruya “Ortadoğu” diye cevap verecektir.
 
Yüzyıllardır Ortadoğu’da adeta çok oyuncunun katıldığı bir satranç müsabakası devam ediyor. Her oyuncu satranç tahtasına kendi menfaatleri doğrultusunda müdahalelerde bulunuyor. Amaç satranç masasından galip kalkmak... Ama oyuncuların menfaatleri birbirlerinden o kadar farklı ki, bir taraf tam şah-mat yapıp masadan kalkacakken, bir başka müdahaleyle oyun tekrar başa dönüyor. 
 
Gerçekten de Ortadoğu’da tarih boyunca birçok savaşa, devrime, siyasi hamleye, suikaste yani bu bölgeye hakim olmak için her türlü yönteme başvurulmuş. Ancak tüm bunlara rağmen, geçici dönemler haricinde Ortadoğu’da siyasi istikrar ve huzur neredeyse hiç sağlanamamış. 
 
Günümüze gelindiğinde Ortadoğu’da işlerin iyice karıştığı görülüyor. Bugün de Ortadoğu hala, bölgedeki mevcut iktidarlara terk edilemeyecek kadar değerli. Ortadoğu’da atılan her adım domino taşı etkisi gibi tüm dünyayı etkiliyor. Mevcut büyük devletlerden birinin bölgede tek başına barışı sağlaması veya hakim olması da mümkün görünmüyor, çünkü bu büyük devletlerin bölge stratejilerinde iki temel hata var. Birincisi, bölgedeki halkların haklarını ve taleplerini göz ardı edip tepeden inmeci bir anlayışla hareket etmek. İkincisi de, salt kendi menfaatlerini düşünüp huzur ve refah tesis etmeyi ikinci plana almak.  Adaletten ve insani değerlerden uzak, diğer ülkelerle işbirliği yapmayan, tek yönlü hareket eden, özgürlükleri sınırlandıran, halkların manevi değerlerine kıymet vermeyen bu stratejiler bölgede çatışmaya zemin hazırlıyor.  
 
Ortadoğu’da dengeler ve çatışmalar söz konusu olduğunda, Kürtlere değinmemek mümkün değil. Ortadoğu’daki Kürtler; Türkiye, İran, Irak, Suriye ve hatta çok az da olsa İsrail’de dağınık halde yaşıyorlar. 
 
Kürtler tarih boyunca gerek bölgedeki devletler gerekse bu bölgeyle ilgili planları olan diğer devletler tarafından mutlaka kullanılmak istenmişler. Kürtlerin dağınık yapısı, bölgede kendi başlarına yardımsız ve çaresiz bırakılmış olmaları, bölgede planları olan devletlerin hep ilgisini çekmiş. Ancak bu devletler Kürtlere genellikle samimi yaklaşmamış, onlara ihtiyaçları olanı değil, kendi uygun gördüklerini vermekle yetinmişler.
 
Günümüzde, Kürtlerden bir bölümü yaşadıkları topluma tam adapte olduklarından, kendilerini o toplumun bir parçası olarak görüyorlar. Ancak Kürtlerden bir bölümü Stalinist ideolojilerinin gereği olarak, bir bölümü ise geçmişte yaşadıkları acıların etkisiyle bağımsız bir devlet kurmak istiyorlar.
 
İşte bu noktada, Ortadoğu’daki dengelerle oynanırken, Kürtlerden bir bölümünün bağımsız ve Stalinist devlet kurma hayali, onlara bazı vaatlerin verilmesine yol açıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, Kürtlere bağımsız bir devlet kuracakları yönünde verilen sayısız vaat var. Ancak günümüze kadarki süreçte, bu vaatlerin hiçbirinin tutulmadığı aşikar. 
 
Bölgede Stalinist ideolojiye dayalı bağımsız bir Kürt Devletinin kurulmasının ne kadar büyük felaketlere yol açacağını anlamak hiç de zor değil. PKK, PJAK ve PYD gibi örgütlerin hepsinin amaçlarına ulaşmakta kullandıkları tek yöntem “terör”. Dolayısıyla kurulması istenen Kürt Devleti’nde Stalinist bir yönetim anlayışının hakim olması halinde, Ortadoğu’nun geri dönülemeyecek bir biçimde karışacağı bugünden anlaşılan bir gerçek.
 
Peki Kürtlerin yaşadıkları tüm sıkıntıların son bulması mümkün mü? Evet, mümkün. Ancak bunun için Ortadoğu’da düzenin sağlanmasına yönelik izlenen yöntemlerin değişmesi gerek. Ortadoğu’da huzurun sağlanmasının ve dolayısıyla Kürtlerin rahatlamalarının ilk şartı, bölgede rol üstlenen devletlerin şahsi menfaatlerini bir yana atarak ortak bir menfaat çevresinde toplanmalarıdır. Peki birbirinden farklı devletleri hangi ortak menfaat bir araya getirebilir? Barış ve kardeşlik...
 
“Barış ve kardeşlik” ifadesi elbette ki hepimiz için tanıdık bir ifade. Zira Ortadoğu’ya müdahale eden tüm devletler de barışı ve kardeşliği tesis etmek istediklerini ileri sürüyorlar. Bunu ileri sürüyorlar ancak bir türlü bunu sağlayamıyorlar. Çünkü bunun için uyguladıkları yöntemler doğru değil. Doğru olmadığı için de Ortadoğu’da kan ve gözyaşı dinmiyor.
 
Ortadoğu’da kan ve gözyaşını durduracak tek çare, çatışmanın özgürlük getireceğini öne süren Darwinist materyalist ideolojilerin geçersizliğinin anlatılması ve İslam ahlakının bölgeye hakim edilmesidir. 
 
Sonuç olarak; Ortadoğu’da İsrail’in ve Müslüman ülkelerin bir arada barış içinde yaşamalarının tek yolu, Kuran’da emredilen sevgi ve hoşgörü anlayışının bölgeye yayılmasıdır. Terörün, mezhep kavgalarının ve radikalizmin kol gezdiği Ortadoğu; terörü, mezhep ayrılıklarına dayanan çatışmaları ve radikalizmi lanetleyen gerçek İslam anlayışıyla kurtuluş bulabilir. Başka hiçbir çözüm yolu, Ortadoğu’yu kurtarmaya yetmeyecektir. Tarihte bu yöndeki tüm çabalara rağmen elde edilen başarısızlıklar, bu gerçeğin bir göstergesidir.
 
Adnan Oktar'ın Times of Oman'da yayınlanan makalesi:
 
2014-03-18 18:50:36

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com
DAVAMIZ METAFİZİKTİR
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.