Amerikan Rüyası geri gelmeli!

Amerikan rüyası, Birleşik Devletler Bağımsızlık Bildirgesinden ortaya çıkmış bir kavramdır. Buna göre bütün insanlar eşit yaratılmıştır ve Yaratıcıları tarafından ellerinden alınamayacak haklarla donatılmışlardır. Bu hakların en önemlileri, yaşam, özgürlük ve mutluluğu arama hakkıdır.

Amerikan rüyası işte bu gerekçelerle daima hem Amerikan halkının hem de diğer kıtaların özgürlük sembolü haline geldi. Yıllardır askeri vesayetler, diktatörler veya demir perdeler ardında kalan ülkelerin sistemleri Amerikan demokrasisine ulaşma özlemi içinde oldu. Bu ülkelerin halkları Amerikan halkının sevincini ve özgürlüğünü yaşamayı istedi hep. Çünkü Amerikan halkı, insanın haklarıyla birlikte yaratıldığını kabul eden, özgürlükler içinde mutlu bir halktı. 

Peki ya şimdi?

Zincirle kuşatılmış ülkeler için Amerika, geçmişte bir rüyayken şimdi bu rüya gitgide bulanıklaşıyor. Amerika’ya öfke, özellikle MENA bölgesinde şiddetle artarken, Amerika’nın müttefiki olan ülkelerde bile bu öfke güçleniyor. Amerika’nın demokrasi getireceğine artık kimse inanamıyor; demokrasi vaadi artık herkese daha fazla kan, şiddet ve bölünmeyi çağrıştırıyor.

O güzel Amerikan rüyası, doğu için etkisini büyük ölçüde yitirmiş durumda. Fakat burada asıl üzerinde durulmak istenen Amerikan halkının üzerindeki etkisi. Mutlu, ümitvar, şevkli insanların ülkesi olarak bildiğimiz Amerika nasıl ve neden şu an intihar, saldırı, protestoların ülkesi oldu? Ülke halkı acaba neden mutsuz?

Bu konuyu araştıran Batılı pek çok yazar halkın mutsuzluğunun sebebini ekonomik çöküntülere bağlamış durumda. Oysa ekonomik çöküntü mutsuzluğun sebebi değildir; mutsuzluk ekonomik çöküntünün sebebidir. İnsanlar mutsuz, güvensiz ve tedirgin oldukları zaman saklar, paylaşmaz ve yatırım yapmazlar. Kriz böyle zamanlarda gelişir.

Dolayısıyla Amerikan halkını mutsuzluğa sürükleyen gerekçeler farklıdır. Bunu anlamak için yönetim politikalarına yakından bakmak gerekir. Geçtiğimiz haftalarda açıklanan CIA işkence raporu, Amerika’nın Ortadoğu politikaları ile ilgili uzun zamandır çok iyi bilinenleri resmiyete dökmekten başka bir şey değildi. İnsanlar ne Ebu Garib’de olanlardan habersizdiler, ne de Ortadoğu’nun hemen her yerinde bulunan CIA işkence karakollarından. “Bunlar geçmişte kaldı” söylemleri ise sadece bu coğrafyadan uzak Amerikalıları teskin edebilmek içindi. Ortadoğu’nun sıcak bölgelerindeki herkes, Irak işgali dönemindeki kadar olmasa da, CIA karakollarının hala aktif durumda olduğunu, Guantanamo gibi hukuktan uzak sayısız esir kampının hala var olduğunu çok iyi biliyor.

Bu, Amerika’da lidere göre değişen bir politika değil. Bu, her Amerikan liderinin uygulaması zorunlu olan bir derin devlet politikası. Amerika’nın yönetimi, yıllardır, bu politikaların mimarı olan derin devletin tekelinde.

İşkence raporu ile ortaya çıkan şiddete dayalı politika gerçekte sadece Ortadoğu’ya özel bir politika değil. Amerika’da insani hak ve özgürlükler hep gündemde tutulsa da aslında iç yönetimde de Amerikan halkı benzer bir şiddet politikasına maruz kalıyor. Ülkenin bazı eyaletlerinde ırkçılık şaşılacak şekilde yaygın. Halk silah taşıma özgürlüğüne, polis de şüpheli bulduğu her durumda ateş etme özgürlüğüne sahip. Söz konusu şiddet politikasının bir gereği olarak polisin ateşi, pek çok zaman caydırma veya yaralayarak karşı tarafı etkisiz hale getirmek yerine doğrudan öldürmeyi hedefliyor. Ferguson’da yaşanan olaylar, bunun sadece bir örneği.

Irak’a demokrasi amacıyla giren ABD, ilk olarak idam cezalarını kaldırırken, ABD’nin pek çok eyaleti idam cezasını halen aktif olarak uyguluyor. İntiharlar ise Amerika’nın hiç beklemediği bir anda yüz yüze kaldığı dehşetli bir sorun. Ortadoğu’dan dönen her 6 Amerikan askerinden biri depresyonla boğuşurken, her 84 dakikada bir asker yaşamına son veriyor. Geçtiğimiz 10 yılda intihar eden asker sayısı, Afganistan ve Irak’ta yaşamını yitiren Amerikan askeri sayısından daha fazla. Amerikan Genelkurmay Başkan Yardımcısı General Lloyd J. Austin’in konu hakkındaki açıklaması dikkat çekici: "37 yıllık meslek hayatımda ordu içindeki en büyük sorun intihar vakalarıdır."1

11 eylül saldırıları nedeniyle ABD’nin gözü Ortadoğu’ya çevrilse de; rehine krizleri, çocukların öğretmen ve arkadaşlarını katlettikleri okul katliamları, seri cinayetler Amerika’nın kendi içinde köklenmiş sorunlardır. Ülke, manevi tabanından da uzaklaşmış, pek çok eyalette dindar insanlar baskı görür hale gelmiştir. 270 milyon Hristiyan barındıran Amerika’da sadece 35 milyon kişinin kiliselere gidiyor oluşu vahim bir göstergedir.

Şu bir gerçektir ki, uzun zamandır ABD derin devleti tarafından izlenen ve ısrarla sürdürülen şiddet yoluyla ders verme politikası Amerikan halkının kendisini ciddi şekilde vurmuştur. Sevgiyi önemsiz gören yönetim stratejisi, Amerikan halkı gibi güzel ve sevecen bir halkı bile karamsarlığa ve öfkeye sürüklemektedir. Materyalist eğitim dini değerlerden uzaklaştırdıkça, çözüm yolu olarak sadece şiddet gösterilince, yetiştirilen gençler Ortadoğu’da para karşılığı işkence yapmaya gönderilince bu vahim sonuçla karşılaşmak kaçınılmaz olmuştur. Amerikan halkının büyük bir kısmı şu an, uğruna çaba sarf edilmesi gereken bir Amerikan rüyasına inanmamaktadırlar.

Amerikan rüyası mutlaka geri dönmeli! Derin devletler etkili oldukları her ülkede zalim politikalar peşinde olmuşlardır; bunun ne o devletlere ne de Amerika’ya zarar vermesine izin verilmemeli. Amerika’da işkencelere, savaşlara, öfke ve nefrete hararetle karşı duran sağduyulu bir çoğunluğun var olduğu bilinmeli ve mutlaka onlarla birlikte Amerikan Rüyası’nın geri dönmesi için çaba gösterilmeli. Çünkü Amerika değerli bir ülke, halkı güzel bir halk, bu ülkü de güzel bir ülküdür. Dünya yakın bir zamanda tüm insanların, Yaradan’ın bahşettiği haklarıyla eşit olarak yaşadığı; özgürlük ve demokrasiyi en mükemmel şekilde uyguladığı ve gerçek anlamda mutlu olduğu bir güzellik diyarı olacaktır. Fakat önce bunun için ittifak halinde çaba göstermemiz gerekmektedir.

1. http://www.ehlibeytalimleri.com/-amerikan-ordusu-nda-intihar-rekoru_d1119.html

Adnan Oktar'ın Arab News'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/677041

2014-12-21 00:45:13

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."