Nimetlerin Farkına Varılan Mübarek Ay Ramazan

Çok şükür ki insanlara yol gösterici olan ve doğruyu yanlıştan ayıran Kuran'ı- Kerim'in indirildiği bir mübarek Ramazan ayında daha kardeşlerimizle birlikte oruçlarımızı tutuyor, rahmet sofralarında iftarımızı, sahurumuzu yapıyor, teravih namazlarında hep birlikte saf tutuyoruz. Açlık ve susuzluğu tefekkür ederek fakirlerin içinde bulundukları durumu ve onlara yardım etmenin önemini daha iyi kavrıyor, salih amel işlemeye, ahiretimiz için takva azığı toplamaya, Rabbimiz'in rızasını kazanmaya gayret ediyoruz. Nefislerimiz terbiye oluyor, ahlaklarımız daha da güzelleşiyor ve tüm bu hayırlara vesile olan gözümüzün nuru Ramazan gönüllerimizi aydınlatmaya devam ediyor.

Her gününü ayrı bir bayram sevinci içinde geçirdikleri kutlu Ramazan ayıyla birlikte Allah’a olan kulluk sorumluluklarını derinden hisseden müminlerin ay boyunca yerine getirdikleri ibadetler ruhlarına manevi anlamda büyük katkılar sağlarken, ihlasları ve dini bilinçleri de aynı oranda artıyor. Ayrıca oruç ibadetiyle birlikte nefislerini kontrol altına alan ve nefsin arzularını dizginleyen müminler kötü ahlaktan; güzel olmayan söz söylemekten, gıybet etmekten, yalan söylemekten, insanların kalplerini kırmaktan, öfkelenmekten, tevekkülsüz davranışlar sergilemekten itinayla kaçınıyor ve her daim güzel bir ahlak göstermeye çalışıyorlar.

Hiç kuşku yok hayır ve bereketlerle donatılmış bu faziletli ayın en güzel özelliklerinden biri müminler arasındaki sevgi ve kardeşlik bağlarını güçlendirmesi. Karşılıklı sevgi, saygı ve merhamet duygularının, sabretmenin ve yardımlaşmanın öne çıktığı bu kutsal ayla ilgili Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor: “Ey insanlar! Bereketli ve büyük bir ayın gölgesi üzerinize düşmüştür. Bu öyle bir ay ki, Allah o ayda oruç tutmayı farz kılmış, gecelerini nafile ibadetle geçirmeyi teşvik etmiştir. Ramazan ayı sabır ayıdır; sabrın sevabı ise cennettir. Ramazan yardım etme ve ihsanda bulunma ayıdır. Bu ayda müminin rızkı artar." (İbn Huzeyme, Sahih, III, 191-192)

Allah'ın maddi ve manevi rızıklarına mazhar olduğumuz, ibadet zevkinin getirdiği derin maneviyatıyla, namazları, istiğfar ve duaları, zekat ve sadakaları, iftar ve sahurlarıyla her yıl hasretle beklediğimiz Ramazan ayının saymakla bitmeyen hikmetlerinden bir diğeri de sahip olduğumuz nimetlerin farkına varmak. En büyük dostumuz, yardımcımız, koruyucumuz olan Allah'ın kusursuzluk içinde yarattığı dünyaya gözlerini açan ve zamanla içinde bulunduğu sistemin işleyişindeki mükemmelliğe ve etrafındaki türlü türlü harikalıklara alışarak nimetleri görmemeye başlayan insanın Ramazan ayı ile birlikte gözlerindeki ülfet perdesi kalkıyor, Allah'ın kendisi için takdir ettiği nimetleri fark ederek O'nun kadrini, kuvvetini daha iyi idrak etmeye başlıyor. İftar sofrasında önüne dizilen nimetleri; göz alıcı renkleri, mis gibi kokuları ve eşsiz lezzetleriyle kara çamurlu bir toprağın içinden çıkan çeşit çeşit sebzeleri, meyveleri, hayvanlardan elde edilen türlü türlü ürünleri gördüğünde Allah'ın sanatına karşı hayranlığı artıyor; hiçbir lezzeti, kokusu olmayan siyah bir çamurun içinden sapsarı muzun, kıpkırmızı elmanın ya da kokusu ileri teknolojiyle dahi tam olarak taklit edilemeyen çileğin çıkmasının ne büyük bir mucize olduğunu daha iyi kavrıyor. Kısa süreli de olsa bu nimetlerden uzak kalarak orucunu açmak için tekrar sofraya oturduğunda önündeki nimetlerin değerini daha iyi anlamış oluyor. Dilediği takdirde Allah'ın biz insanlara tek bir çeşit rızık yaratabileceğini ve bu rızkın da çıktığı toprağa uygun olarak acı, tatsız ve renksiz olabileceğini, ancak Allah'ın merhameti ve kullarına olan sevgisi gereği tüm yiyeceklerin benzersiz bir lezzete ve son derece estetik bir görünüme sahip olduğunu Ramazan'la birlikte bir kez daha hatırlıyor. Böylece Allah'ın Rahman ve Rahim isminin tecellisi karşısındaki boyun eğiciliği ve teslimiyeti daha da artıyor.

Tefekkür gücümüzü artıran ve daha pek çok manevi incelikler edinmemize vesile olan, Allah'a yakınlığımızın artmasına ve O'na karşı kalplerimizde duyduğumuz aşk ve tutkuyu irade ve kararlılıkla göstermemize imkan sağlayan bir Ramazan ayını daha büyük bir coşkuyla yaşarken, dünyanın dört bir tarafında zulüm gören din kardeşlerimizi de unutmuyoruz. Acımasız kuşatma ve bombardımanlar altında fitne ve belalarla sarsılan mazlum Ortadoğu halklarının, Suriye'de, Filistin'de, Irak'ta, Afganistan'da, Rohingya'da, Keşmir'de, Doğu Türkistan'da, Patani'de, Moro'da, Kırım'da ve dünyanın daha pek çok yerinde zulüm altında yaşayan, soykırımlara, katliamlara, işkencelere maruz kalan ve yok edilmeye çalışılan kardeşlerimizin kurtuluşu için birlik ve beraberliğe ne kadar ihtiyaç olduğunu hatırlıyor, bombalarla, makinalı tüfeklerle yok edilen masum insanları, yan yana sıralanmış çocuk cesetlerinin hafızalarımızdaki görüntülerini aklımızdan çıkarmıyor, her iftar açışımızda onları düşünüyor, onlar için dua ediyor, kurtuluşları için şart olan İttihad-ı İslam'ın çabuklaşması için elimizden gelenin en fazlasını yapmaya bir kez daha niyet ediyoruz. Dileğimiz odur ki Yüce Rabbimiz dualarımızı kabul etsin, Allah’a aşkla bağlı olan Müslümanlar olarak Allah aşkıyla orucumuzu tutup, Allah aşkıyla iftarımızı açarken bir an bile unutmadığımız tüm mazlum kardeşlerimize kurtuluş nasip etsin, İslam dünyasının ayrılık ve dargınlıkları bir kenara bırakıp en kısa zamanda hasretle kucaklaştığını, akan kanın durduğunu, acıların son bulduğunu, yeryüzüne huzur ve güvenliğin hakim olduğunu bizlere göstersin.

Adnan Oktar'ın Arab News & Pakistan News & Gulf Today'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/islam-perspective/news/767306

http://pk.shafaqna.com/EN/10371

http://gulftoday.ae/portal/a330aac5-d61d-4a85-b75a-b75fe9d4f178.aspx

2015-07-01 17:33:32

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.