Bir iç savaş yöntemi: Açlığa terk etmek

Savaş, her türlü korkunç eylemin kayıtsızca gerçekleştirildiği bir cinayet ortamıdır. Savaş hukuku ve savaş ahlakı gibi terimler, bu cinayeti hafifletici izahlar olarak görülse de, aslında adam öldürmenin hiçbir meşruiyetinin olmadığı gerçeğini ortadan kaldırmaz. Bu gerçeğe rağmen 21. yüzyıl, savaşın ne kadar kirlenip korkunçlaşacağını, nasıl ahlaksızlaşıp zalimleşeceğini, insanları nasıl ruhsuz ve vicdansız hale getireceğini tüm dünyaya yeterince sergilemiştir.

Tolstoy’un savaş ile ilgili bir sözü de insanların, savaşlarda insanlar ölürken neler hissettiklerini ilginç bir şekilde açıklıyor:

Savaş her zaman ilgimi çekmiştir. Büyük generallerce tasarlanan manevralar anlamındaki savaş değil; savaşın gerçekliği, düpedüz öldürmeydi ilgimi çeken. Austerlitz ve Borodino’daki orduların nasıl düzenlendiğinden çok, ne şekilde ve hangi duygunun etkisi altında bir askerin diğerini öldürdüğüyle ilgiliydim.

Çok değil belki on yıl önce, ülkelerinden kaçan insanların sınırlarda bekletileceğini, kıyılara çocuk cesetlerinin vuracağını, süngerden yapılmış can simitleri ile aldatılan yüzlerce göçmenin denizlerde boğulmaya terk edileceğini, tüm dünyanın bunu sadece esefle izleyeceğini hayal bile etmezdik. Halepçe katliamını, psikopat bir diktatörün hastalıklı bir kararı olarak tarihe gömmüş, bir daha gerçekleşmeyeceğini sanmıştık. Ta ki, Guta’daki trajedi gözlerimizin önüne serilinceye kadar. İnsanların evlerine, hastanelerine, okullarına, fırınlarına, pazar yerlerine roketler atmak bildiğimiz savaşın bir parçası değildi. Fakat 21. yüzyıl savaşlarında hedefler neredeyse sadece siviller oldu. Çünkü bu savaşlar, zalimliğin artık sınır tanımaz şeklinde kök saldığı, insanlığın korkunç şekilde niteliğini yitirdiği bir ortamda yapılıyordu.

Sivilleri açlıktan öldürmek, zalimliğin eriştiği son nokta mı dersiniz? Yermük’te insanlar açlıktan ölüme terk edildiklerinde gözlerimize inanamamıştık. Ancak kirli savaşın hüküm sürdüğü Suriye’de bu korkunç işkence, bir adet halini aldı. Madaya’da açlıktan ölümler, şu günlerde neyse ki basın yoluyla insanların dikkatini çekti. Açlıkla boğuşan bu bölge, aslında 7 aydır içeriden muhalif gruplarının, dışarıda ise Hizbullah ve rejim güçlerinin ablukası altında. Ne acıdır ki, dünyanın dikkatini çekebilmesi için insanların açlıktan ölmeye başlaması gerekiyormuş.

Bölgede yakın zamana kadar bir kilo şeker 60 bin Suriye lirası (yaklaşık 145 dolar), bir litre sıvı yağ 70 bin Suriye lirası (yaklaşık 170 dolar), bir kilo pirinç de 40 bin Suriye lirasına (100 dolar) satılıyordu. Fakat bölgede artık bu malzemeler de kalmamış durumda. Halkın, otları kaynatarak yemek yapma çabalarını basından izlemiştik. Ancak otların zaman zaman karla örtülmesi, son kalan yiyecek imkanını da ortadan kaldırmış gözüküyor. Bugünlerde bölgeye ulaşan BM yardımlarının umarız arkası kesilmez.

Civar köylerde de durum farklı değil. Bugünlerde yardım ulaşmış olsa da, İdlib’in yaklaşık 7 kilometre kuzeyindeki Kefraya ve Foah isimli Şii köylerinde durum kötü. Suriye’nin pek çok bölgesi aslında haber alamadığımız korkunç dramlara sahne oluyor. Bir görgü tanığının izlenimleri veya oradan sızan tek bir fotoğraf, aylar sonra korkunç işkencenin ulaştığı boyutları belgeliyor. Madaya ve civar köylere insani yardım götüren Kızıl Haç sözcüsü Pawel Krzysiek, yolda çok fazla insan gördüğünü belirtiyor ve şunları söylüyor (www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2016/Jan-12/331423-aid-reaches-besieged-syria-communities.ashx): “Bazıları bize gülümsüyor, bazıları bize el sallıyordu. Ama pek çoğu gerçekten çok hastaydı.”

Böyle dramlara kayıtsız kalmak, dünyada pek çok kişi için normal hale gelmeye başladı. Sosyal medyada yedikleri ihtişamlı yemekleri paylaşanların bir kısmının belki de bu korkunç dramdan haberi bile yok belki de kendilerinden uzak olduğu için pek dikkate almıyor. İnsan hakları derken artık neyi savunduğunu dahi hatırlamakta güçlük çekenler, dünyaya bütün insanların eşit olduğu ve her insanın yaşama hakkı olduğu mesajını vermeye çalışıyorlar. Sorun şu ki, bazıları, her insanın yaşam hakkı olduğuna zaten hiçbir zaman inanmadı. Onların korkunç mantık örgüsüne göre savaş, ezilenlerin elenmesi gereken doğal bir ayıklanma ortamı. Dolayısıyla onlar için ayıklanmayı “hak eden” bir insanın denizde boğularak, bir pazar yerinde bombalanarak veya aç kalarak ölmesi o kadar da fark etmiyor.

Ne koalisyonlar ne uluslararası konferanslar ne de insani yardımlar bizlere beklediğimiz sonucu vermiyor. Başka bir strateji izlenmesi gerektiği aşikar. Ortada savaştan daha büyük bir problem var: İnsanlığın unutulması. Dolayısıyla buna çözüm, başka bir koldan olmalı.

Yapılması gereken öncelikle deşifre etmektir. Bir zulüm, en kapsamlı şekilde deşifre edildiğinde, onun yaşam sahasına büyük bir sekte vurulmuş olur. Temmuz ayından beri aç bırakılan bölgelerde yaşananların ifşa edilmesi, biraz geç olsa da oraya yardımların gitmesini sağladı. Olayın asıl sorumluları sorumluluğu kağıt üstünde de olsa üstlenmekten kaçındı. Bu, sonraki zulümleri durdurmaz belki ama uluslararası toplumun tepkisi, acımasızlığın kök salmasını bir nebze olsun engelleyebilir.

Yapılması gereken ikinci önemli şey ise, söz konusu bölgelerdeki sivillerin acilen oradan çıkarılması için taraflarla görüşmeler yapmaktır. Sivillerin korunması konusu tüm dünyayı ilgilendiren bir insan hakları sorunudur. Bunu bir iç mesele olarak bırakıp yeterli tedbiri almamak, bu dramın bir parçası haline gelmek demektir. Gerekirse Rusya’nın desteğini alarak, sivillerin bölgeden selametle geçişini sağlayacak ve en yakın sınır olan Lübnan’a ulaştıracak bir programın hemen uygulamaya konulması gerekmektedir.

En önemli sorumluluğumuz ise, insanlara unuttukları değerleri hatırlatacak bir üslup gelişmesini sağlamaktır. Siyasilere hakim politik üslubun, sosyal medyaya hakim nefret üslubunun ortadan kalkmasını sağlamak için çaba göstermek gerekmektedir. Yoksa bir kısım insanlar daha fazla insanlık kavramını unutmaya başlayacak, daha kayıtsızlaşacak, daha fazla ruhsuzluğa doğru sürükleneceklerdir. Bunu engellemek elimizdedir. İnsanların elenip yok edilmeleri gerektiğini savunan materyalist üslup zaten tahribatını yeterince yapmıştır. Her insanın, Allah tarafından eşit yaratılan varlıklar olduğu ve tüm insanların sevgi esası üzerine yaratıldığı daha fazla konuşulmalıdır. Dünyayı daha fazla nefrete ve insafsızların eline teslim etmemeliyiz.

Adnan Oktar'ın Arab News & Harakah Daily'de yayınlanan makalesi:

http://www.arabnews.com/columns/news/864801

http://www.harakahdaily.net/index.php/article/39501-ethics-humanity-fading-amid-war

2016-01-15 18:00:10

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com
DAVAMIZ METAFİZİKTİR
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.