Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in Güzel Ahlakını Anlayabilmek

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 1400 yıl önce dünyaya geldiğinde Arap yarımadası tam bir barbarlık ve vahşet ortamıydı. Hiçbir kanun ya da düzenin olmadığı, sürekli bir kavga kültürünün yaşandığı, kadınların aşağılandığı bu coğrafya, birkaç on yıl içinde olağanüstü bir değişime sahne oldu. Kısa bir süre içinde, muhteşem bir uygarlık hızla yükselerek, görülmemiş bir sevgi, huzur, eşitlik, düzen ve kadınlara hürmet anlayışını da beraberinde getirdi. Tüm bu güzellikler, Yüce Allah’ın Hz. Muhammed (s.a.v.)’i vesile etmesiyle gerçekleşmişti. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kutlu doğum haftasında, onun şerefli karakterinin güzelliğini ve faziletini bir kez daha hatırlayalım ve neden dünyaya örnek olduğunu bir kez daha görelim.

PEK YÜCE BİR AHLAK

Hem annesini hem babasını küçük yaşta kaybeden Peygamber Efendimiz (s.a.v.) güvenilirliği ile dikkatleri üzerine çeken mükemmel bir genç insan olarak yetişti. Öyle ki, bu güzel namı yayıldıkça, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) içinde yaşadığı toplum onu “Muhammed’ül Emin (güvenilir)” ismiyle anmaya başladı. Yıllar geçtikçe karakteri daha da mükemmelleşen Efendimiz (s.a.v.), kız çocuklarını canlı gömme gibi uygulamaların yaşandığı bir topluma sevginin, şefkatin, merhametin ve saygının gerçek anlamını öğretti.

Ayrıca son derece yiğit ve cesur olan Peygamberimiz (s.a.v.), zalimliği ile meşhur olan köklü bir sistemin tamamına korkusuzca meydan okudu ve onları hak yola çağırdı.  Güzel hayatının son anlarına kadar büyük bir şevk ve kararlılıkla insanları Allah’ın yoluna davet etti. Cenab-ı Allah bu güzel çabası karşılığında, ona müthiş bir başarı bahşetti ve İslam medeniyeti durdurulamaz bir güneş gibi yükseldi.

ŞEFKATİ VE SEVGİSİNİN GÜCÜ

Peygamber Efendimiz, halkına Allah’ın dinini tebliğ edip, onları hataları konusunda uyardığında, halkının büyük çoğunluğu bu güzel çağrıya gözü dönmüş bir vahşetle karşılık verdi. Allah tarafından Peygamberlik ile şereflendirilmesinin ardından geçen yirmi sene boyunca Peygamberimiz ve sahabeler defalarca saldırıya uğradı, bir çok –kadın, erkek- sahabe işkenceye maruz kaldı ve bazıları şehit edildi. Bir yandan da münafıklar ve onların sinsi oyunlarıyla mücadele eden Peygamber Efendimiz, her ne olursa olsun Allah’a tam bir güvenle tevekkül etti ve O’nun yarattığı kaderin mükemmelliğine teslim oldu.

Peygamberimiz, sabrı, özverisi, nezaketi ve cömertliği ile mükemmel bir örnekti. Mekke’ye yıllar sonra İslam toplumunun ve ordusunun muzaffer lideri ve alemlere rahmet İslam Peygamberi olarak döndüğünde, Mekkeli müşriklerin korkularının aksine hiçbir intikam arayışına girmemiş, tek damla kan dökmeden şehri barışla teslim almıştı. Oysa ki, Mekkeli müşrikler yıllar boyunca Müslümanlara alçakça saldırmış, birçok Müslümanı şehit etmiş, birçoğuna işkence etmişti. Bu yüzden Peygamberimizin intikam alacağından korkuyorlardı. Ancak güzel Peygamberimiz tüm suçluları affetti ve hiçbir şekilde intikam almadı.

HER ZAMAN YAKIŞIKLI, ŞIK VE TERTEMİZ

Çöl ortamının zorluklarına rağmen Peygamberimiz her zaman tertemiz, pırıl pırıl, bakımlı ve yakışıklıydı. Kendi bahçesinde yetiştirdiği güllerden elde ettiği gül esansını sürer, her zaman tertemiz gül kokardı. Ayrıca en iyi kalitede kumaşlardan üretilmiş en kaliteli kıyafetleri giyerdi. Eğer bugün yaşasaydı, dünyanın en kaliteli, en klas, en şık ve yakışıklı adamı olacağına hiçbir şüphe yoktur.

KADINLARA HAK ETTİKLERİ SAYGIYI GÖSTERMEYİ ÖĞRETTİ

O’na göre kadınlar her zaman önce gelirdi ve en yüksek saygı, sevgi ve hürmeti hak ederlerdi. Kadınlara karşı o kadar sevgi doluydu ki, ne zaman kızı Hz. Fatma (ra) gelse, ayağa kalkar, onu alnından öper ve yanına oturturdu. Kendisini ziyarete gelen hanımlara iltifat eder, hatta bazen cübbesini çıkarır, üstüne oturmaları için yere sererdi. Bir keresinde hanım ve çocuklara işaret ederek şöyle demişti: ‘Allah şahidim ki, siz bana insanların en sevimlisisiniz.’[i] Son derece şakacı ve güler yüzlü olan Peygamberimiz eşleriyle de hep şakalaşırdı. Örneğin annemiz Hz. Ayşe (ra) ile birbirlerine su atarak oynar, bazen de koşu yarışı yaparlardı. Bir sahabenin anlatımına göre ise diğer bir annemiz olan Hz. Safiye (ra)’nin devesine rahat binebilmesi için dizlerinin üstüne inmiş ve annemizin dizine basarak deveye çıkmasına yardımcı olmuştu. Sahabelerine her zaman eşlerine ve genel olarak tüm hanımlara çok saygılı ve nezaketli davranmalarını öğütlemişti.

ALLAH’IN KENDİSİNE BAHŞETTİĞİ TÜM İMKANLARA RAĞMEN DÜNYANIN EN KİBAR, NEZAKETLİ, ALÇAKGÖNÜLLÜ İNSANIYDI

Hz. Muhammed (s.a.v.) son derece nezaketli ve kibar bir insandı, etrafındaki hiç kimsenin en ufak bir rahatsızlık bile hissetmesini istemezdi. Örneğin bazen onu ziyaret gelen Müslümanlar çok ince düşünceli davranamayabiliyor ve yemeklerini yedikten sonra da uzun bir süre oturmaya devam ediyorlardı. Son derece kibar bir insan olan Peygamber Efendimiz, bu durumdan rahatsız olmasına rağmen, kimseyi mahcup etmemek için bir şey söylemiyordu. Bunun ardından Yüce Rabbimiz şu ayeti indirdi:

Ey iman edenler (rastgele) Peygamberin evlerine girmeyin, (Bir başka iş için girmişseniz ille de) yemek vaktini beklemeyin. (Ama yemeğe) çağrıldığınız zaman girin, yemeği yiyince dağılın ve (uzun) söze dalmayın. Gerçekten bu, peygambere eziyet vermekte ve o da sizden utanmaktadır; oysa Allah, hak (kı açıklamak)tan utanmaz. (Ahzab Suresi, 53)

Yani, Allah’ın bu kadar sevdiği, bu kadar değer verdiği, bu kadar güç ve yetki bahşettiği güzel Peygamberimiz, aynı zamanda bu kadar alçakgönüllü ve kibar bir insandı.

ÇEVRESİNİ SARAN KATİLLERİN ARASINDAN YARALANMADAN ÇIKAN PEYGAMBER

Bağımsız Türkiye’nin kurucusu ve Kurtuluş Savaşı kahramanı, dindar Mustafa Kemal Atatürk’ün de dikkat çektiği gibi, Bedir savaşı sırasında Peygamber Efendimiz 20 dakika boyunca etrafını saran düşman birlikleri arasında kaybolmuş, ancak Cenab-ı Allah’ın muhteşem bir mucizesiyle aralarından hiçbir yara almadan çıkmıştı. Bu düşmanların ellerinde kılıçlar, bıçaklar, oklar vardı ve tek amaçları Peygamber Efendimiz’i şehit etmekti. Ama O’na kimse zarar veremedi. Bu açıkça Allah’ın korumasıydı ve ona yönelik tüm kanlı saldırı girişimleri bu şekilde sonuçsuz kaldı.

KİTAP EHLİ’NİN KORUYUCUSU

Peygamber Efendimiz, Yüce Rabbimiz’in emirleri doğrultusunda Kitap Ehli’ne karşı da son derece sevgi ve saygı dolu bir yaklaşıma sahipti. Bugün hala elimizde olan mektupları, onun yiğitlik, cesaret, sevgi, saygı ve şefkat konusunda nasıl muhteşem bir örnek olduğunu açıkça gösteriyor.

Allah’ın lütfuyla, Hz. Muhammed (s.a.v.), gerçek bir sevgi insanıydı. Allah’ın tüm yarattıklarını sever, Allah’ın tecellilerine karşı derin bir sevgi duyardı. Tüm dünyaya gerçek şefkat, sevgi, affedicilik, alçakgönüllülük, fedakarlık ve sadakatin gerçek anlamını gösterdi. Bugün dünyamızda yaşanan adaletsizlikler, acımasızlıklar ve bencilliği düşünürsek, sevgili Peygamberimizden (s.a.v.) ne kadar çok şey öğrenebileceğimiz bir kez daha ortaya çıkmaktadır.


[i] (Buhari, 8/114. Müslim, 7/174)

Adnan Oktar'ın New Straits Times'da yayınlanan makalesi:

http://www.nst.com.my/news/2016/12/195898/embodiment-perfection

2016-12-10 14:53:08

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top
iddialaracevap.com adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.net
SUÇSUZ BİR GENÇ KIZ DAHA HUKUKSUZ OLARAK TUTUKLANDI
SÖZDE İTİRAFÇI VEYA MÜŞTEKİ OLMAYA ZORLANMIŞ KARDEŞLERİMİZE ACİL KURTULUŞ...
YENİ BİR SAFSATA DAHA
MEHDİYETİ GÜNDEME GETİRMEK LİNÇ KONUSU OLMAMALI
MEDYANIN ZORAKİ "BENZERLİK KURMA" TAKTİĞİ
ÇOK DEĞERLİ BİR SİYASİ BÜYÜĞÜMÜZE AÇIK MEKTUP
AYÇA PARS CANIMIZ GİBİ SEVDİĞİMİZ, MELEK HUYLU, MÜMİNE KARDEŞİMİZDİR
"ALIKONMA" SAFSATASI
KUMPASÇILARIN KORKUTARAK İFTİRACI DEVŞİRME YÖNTEMLERİ
BERİL KONCAGÜL TEHDİT ALTINDADIR, CAMİAMIZA İFTİRAYA ZORLANMAKTADIR!
TAHLİYE OLAN ARKADAŞLARIMIZ HİÇ KİMSE İÇİN HİÇBİR ZAMAN BİR BASKI UNSURU...
AV. CELAL ÜLGEN ADİL VE DÜRÜST OLMALI
AKİT TV SUNUCUSU CANER KARAER HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME
MASUM İNSANLARIN TAHLİYESİ TAMER KORKMAZ'I DA SEVİNDİRMELİDİR
"Adnan Bey için ailelerimizle arasının iyi olmadığına dair iftiralar...
"Türkiye ve İslam Dünyasını zayıflatmak istiyorlar.."
"Adnan Bey`den ASLA ŞİDDET VE BASKI GÖRMEDİM..."
"Allah rızası için 40 yıldır Türk-İslam Birliği için çabalıyoruz"
"...En ufak bir suça dahi şahit olmadım..."
"Hakkımızda çok fazla SAHTE DELİLLER ÜRETTİLER..."
"Biz FETÖNÜN ANTİSİYİZ...."
“Bu dava sürecinde.... sözde dijital delillerin ibraz edilmemesi gibi pek...
"Zaten biz birbirimizi bu kadar çok sevdiğimiz için buradayız..."
"Biz bir arkadaş grubuyuz..."
"...Biz Vakıf faaliyetlerimiz ile her zaman Devletimizin yanında olduk"
"Biz kimseyle ilgili karalama faaliyeti yapmadık..."
"...Sözde tecavüz için mi buradaki arkadaşlarımla biraraya geleceğim?!"
"...Faaliyetlerimiz herkese hitap ediyor ..."
"Bizim amacımız şatafat içinde yaşamak değil, hiç kimsenin hitap edemediği...
"İnancım gereği ben insanlara yardım ederim"
"Ne yapsa "zorla" diyorlar. Zorla Gülümsüyor, Zorla, Zorla olur mu?"
"Bizim bir arada olma amacımız örgüt kurmak değil. ilmi mücadele...
"Biz birbirimizi Allah için seven.. arkadaşlarız"
"Polisler geldi, hangi eve operasyon yapacağız derlerken, balkona çıkıp...
"Biz örgüt değiliz"
"Devletimizi desteklediğimiz çok hayırlı faaliyetlerimiz var, Bunlar...
"Biz Allah`tan Razıyız Allah da Bizlerden Razı olur inşaAllah"
"İddia edildiği gibi katı bir ortam olsa 40-50 yıl niye kalalım?"
"Neden cömertsin?" diye soruyorlar
"İngiliz Derin Devleti bunu duyunca çıldırdı..."
"Biz Milli değerler etrafında birleşmiş bir sivil toplum kuruluşuyuz"
"Bir imza atıp dışarı çıkmayı ben de bilirim. Ama iftira büyük suçtur."
"Ben varlıklı bir aileden geliyorum, Saat koleksiyonum var"
"Silahlı suç örgütü iddiası tamamen asılsızdır, yalandır, iftiradır."
"Bizim yaptığımız tek şey Allah'ın yaratışını anlatmaktır."
"Almanya'da İslamofobi var, İslam düşmanları var..."
Bir örgüt olsak devlet bizimle faaliyette bulunur mu?
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 1. BÖLÜM
DAVAMIZ METAFİZİKTİR – 2. BÖLÜM
MAHKEME SÜRECİNDE SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN EZİYET VE ZULÜMLER
"Ben Sayın Adnan Oktar `dan hiçbir zaman Şiddet, Eziyet, Baskı görmedim."
DAVA DOSYASINDAKİ CİNSELLİK KONULU İDDİALAR TÜMÜYLE GEÇERSİZDİR
DURUŞMALARIN İLK HAFTASI
"İNFAK" SUÇ DEĞİL, KURAN'IN FARZ KILDIĞI BİR İBADETTİR
GERÇEK TURNİKE SİSTEMİ GENELEVLERDE
Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugün yapıldı.
AVK. UĞUR POYRAZ: "MEDYADA FIRTINA ESTİRİLEREK KAMUOYU ŞARTLANDIRILDI,...
Adnan Oktar'ın itirafçılığa zorlanan arkadaşlarına sosyal medyadan destek...
Adnan Oktar suç örgütü değildir açıklaması.
Adnan Oktar'ın cezaevinden Odatv'ye yazdığı mektubu
Adnan Oktar'dan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a mektup
Casuslukla suçlanmışlardı, milli çıktılar.
TBAV çevresinden "Bizler suç örgütü değiliz,kardeşiz" açıklaması
Bu sitelerin ne zararı var!
Adnan Oktar ve arkadaşları 15 Temmuz'da ne yaptılar?
Sibel Yılmaztürk'ün cezaevinden mektubu
İğrenç ve münasebsiz iftiraya ağabey Kenan Oktar'dan açıklama geldi.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına Emniyet Müdürlüğü önünde destek ve açıklama...
Adnan Oktar hakkında yapılan sokak röportajında vatandaşların görüşü
Karar gazetesi yazarı Yıldıray Oğur'dan Adnan Oktar operasyonu...
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan Adnan Oktar ile ilgili...
Ahmet Hakan'nın Ceylan Özgül şüphesi.
HarunYahya eserlerinin engellenmesi, yaratılış inancının etkisini kırmayı...
Kedicikler 50bin liraya itirafçı oldu.
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyonda silahlar ruhsatlı ve...
FETÖ'cü savcının davayı kapattığı haberi asılsız çıktı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında mali suç yok...
Cemaat ve Vakıfları tedirgin eden haksız operasyon: Adnan Oktar operasyonu...
Tutukluluk süreleri baskı ve zorluk ile işkenceye dönüşüyor.
Adnan Oktar’ın Cezaevi Fotoğrafları Ortaya Çıktı!
"Milyar tane evladım olsa, milyarını ve kendi canımı Adnan Oktar'a feda...
Adnan Oktar davasında baskı ve zorla itirafçılık konusu tartışıldı.
Adnan Oktar ve arkadaşlarının davasında iftiracılık müessesesine dikkat...
Adnan Oktar davasında hukuki açıklama
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının Masak Raporlarında Komik rakamlar
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının tutukluluk süresi hukuku zedeledi.
Adnan Oktar'ın Museviler ile görüşmesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına yönelik suçlamalara cevap verilen web sitesi...
Adnan Oktar ve arkadaşlarına karşı İngiliz Derin Devleti hareketi!
Adnan Oktar iddianamesinde yer alan şikayetçi ve mağdurlar baskı altında...
Adnan Oktar iddianamesi hazırlandı.
SAYIN NEDİM ŞENER'E AÇIK MEKTUP
Adnan Oktar ve Nazarbayev gerçeği!
En kolay isnat edilen suç cinsel suçlar Adnan Oktar ve Arkadaşlarına...
Adnan Oktar kaçmamış!
BİR KISIM MEDYA KURULUŞLARINA ÇAĞRI !!!
FİŞLEME SAFSATASI
İSA TATLICAN: BİR HUSUMETLİ PORTRESİ
SİLİVRİ CEZAEVİNDE YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ
MÜMİNLERİN YARDIMLAŞMASI VE DAYANIŞMASI ALLAH'IN EMRİDİR
GÜLÜNÇ VE ASILSIZ "KAÇIŞ" YALANI
ABDURRAHMAN DİLİPAK BİLMELİDİR Kİ KURAN’A GÖRE, ZİNA İFTİRASI ATANIN...
YALANLAR BİTMİYOR
SAÇ MODELİ ÜZERİNDEN KARA PROPAGANDA
TAHLİYE EDİLENLERE LİNÇ KAMPANYASI ÇOK YANLIŞ
MEDYA MASALLARI ASPARAGAS ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR
Adnan Oktar ve Arkadaşlarının ilk duruşma tarihi belli oldu.
AKİT TV VE YENİ AKİT GAZETESİNE ÖNEMLİ NASİHAT
YAŞAR OKUYAN AĞABEYİMİZE AÇIK MEKTUP
KARA PARA AKLAMA İDDİALARINA CEVAP
Adnan Oktar ve FETÖ bağlantısı olmadığı ortaya çıktı.
TAKVİM GAZETESİNİN ALGI OPERASYONU
Adnan Oktar ve Arkadaşlarına yönelik suçlamaların iftira olduğu anlaşıldı.
"Bizler Suç Örgütü Değiliz..."