Davutoğlu Türk dünyasına hedef çizdi: ''Biz büyük bir aileyiz''

Ekin TV, 12 Ocak 2009

Adnan Oktar: Her şeyin bir ustası vardır değil mi, mesela fırında, hamurkar vardır. Demirci ustası vardır. Liderliğin de bir ustası vardır. Bu Türk milletidir. Türk-İslam âleminde Türkiye lider ülkedir. Lider her zaman tavrını açıkça göstermek durumundadır. Yani lider arandı mı bu bir fitnedir, karmaşa olur. Hâlbuki lider besbelli ve ortadadır ve bu Türkiye’nin hakkıdır. Kutsal emanetler de bizdedir. Tecrübe de bizdedir. Allah’a çok şükür, çok takva, eğitimli, büyük bir aydın kadromuz var. Çok aklı başında bir milletiz. Mutedil, merhametli, şefkatli, acıya tahammüllü bir milletiz ve hizmetten çok zevk alan, insanların mutluluğundan zevk alan bir milletiz. Halen her yerde nereye gitsek barış ve uzlaşma çabaları içerisindeyiz dikkat ederseniz. Nereye gitsek bizi çağırıyorlar. Gelin aramızı bulun. Mesela, İsrail bizi çağırıyor, Suriye geliyor, bizi çağırıyor, Cezayir geliyor bizi çağırıyor. Niye çağırıyorlar. Doğal lider olduğumuzu bildikleri için. Tabi ki diyeceğiz ki o zaman Türkiye başa geçsin. Türkiye lider olsun diyeceğiz. Türk devletleri de suni olarak ayrılmış bir millettir. BİZ BİR AİLEYİZ, BU BİR AİLE İŞİDİR. Ailece bu işe sahip çıktık, Türk-İslam Birliğine. Tabi ki, Türk âlemi ile birleşip, kendi kardeşlerimizle birleşip ailemizle birleşip koskoca İslam âlemine kendi ailemizi kucaklayacağız ve onları koruyacağız. Yani kim ile yapacağız, bunu. Güçlü, sağlıklı, samimi, candan, cesur, fedakâr bir millet var ve hizmete talip. Biz diyoruz, hizmetçiyiz, hâdimiz. Hizmetçi olacağız. İslam âleminin hizmetçisi olacağız, hâdimi olacağız. Bu kadar, biz demiyoruz ki, genetik yapımızda olağanüstülükler var bizim. Kan yönünden üstünüz, ırk yönünden üstünüz, demiyoruz. Biz Allah’ın herkesi eşit yarattığına inanıyoruz. Ama ahlak ve takva yönünden, yöneticilik yönünden, güzel ahlak yönünden makbul bir milletiz. Bu görülüyor. Ayıptır yani bu inkâr edilecek bir konu değil. Gözle görülüyor bu, çocuk olsa görüyor. Ve bunu biz söylemiyoruz, bütün İslam âlemi söylüyor. Bütün Türklük âlemi söylüyor. Gelin siz lider olun diyorlar. Biz kendi kendimize ortaya çıkmadık. Kendileri söylüyorlar. Ve emanet de bizde. Osmanlının biz bakayesiyiz, devamıyız, inşaAllah. Onun için biz bu güzel görevi yapmaya gayret edeceğiz. Ve biz bunu yapmadık acı çekti millet. Türklük âlemi acı çekti, İslam âlemi acı çekti. Ve çekiyor, perişan oluyorlar, imdat diye bağırıyorlar. Farzdır, imdat diye bağırana yardımcı olmak. Gelin birleşelim, koşup kurtaralım.

Timetürk, 06 Ağustos 2010

Davutoğlu, bir gazetecinin, ''Son dönemde Türk Dünyası'ndaki ülkelerle her alanda çok iyi bir iş birliği yaşanıyor. Bu iş birliği önümüzdeki günlerde kurumsallaşacak mı?'' sorusuna şu yanıtı verdi: 

''Kurumsallaşmanın ön çalışmaları, geçen sene Nahçivan zirvesinden sonra yapılmaya başladı. İnşallah bu sene de zirvede daimi olarak bir Türk Dünyası Konseyi Sekreteryası İstanbul'da oluşacak... Sekreterya oluşunca dinde, dilde ve kültürde beraberlik dışında bir de amelde birlik olacak. Ve inşallah tek bir ses halinde bu konularda hem içerde dayanışma içinde olacağız...Kırgızistan'ın derdi varsa, Kırgızistan'ın derdi değil Türkiye'nin derdidir, Azerbaycan'ın derdidir, Kazakistan'ın derdidir'' diyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Azerbaycan'ın şerefi, Kırgızistan, Özbekistan bütün ortak kültüre sahip olan ülkelerin şerefi, başarısı. Onların başarısı, bizim başarımız. Onların sıkıntısı, bizim sıkıntımız. Azerbaycan güçlendikçe biz kendimizi güçlü addediyoruz. Tanrı Dağları'ndan Bey Dağları'na kadar, Toroslar'a kadar biz aynı coğrafyayı aynı mekanı teneffüs ediyoruz. Daha da kurumsallaşacak inşaAllah

Davutoğlu, ''Toplantı için Bodrum'u tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?'' sorusuna ise ''Biz hep resmi toplantılarda beraber oluyoruz. Biraz bu ortamın dışına çıkıp, ailelerle birlikte sohbet edelim, konuşalım dedik. Biz büyük bir aileyiz. Orta Asya'daki Tanrı Dağları'ndan Balkanlar'a uzanan büyük bir aileyiz. İnşaAllah bundan sonra da değişik yerlerde bu toplantıları yaparız.'' yanıtını verdi.

2010-08-16 21:41:25

Harun Yahya Etkiler | Basında Harun Yahya | Sunumlar | Ses kasetleri | İnteraktif CD'ler | Konferans setleri | Radyo programı / Piyesler | Broşürler| Site Hakkında | HarunYahya.net | Ana sayfanız yapın | Sık kullanılanlara ekle | RSS Servisi
Bu sitede yayınlanan tüm materyaller, Sayın Adnan Oktar’ı referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalanabilir ve çoğaltılabilir
© Sitemizde ve diğer tüm Harun Yahya eserlerinde yer alan Sayın Adnan Oktar’a ait şahsi fotoğrafların bütün yayın hakları Global Yayıncılık Ltd.Şti’ne aittir. Kısmen de olsa izinsiz kullanılamaz ve yayınlanamaz.
© 1994 Harun Yahya. www.harunyahya.org
page_top